Article

Inspired by Insper!

A journey of three young students learning about entrepreneurship in Brazil!

בחודש שעבר 3 סטודנטים צעירים מבאר שבע, עם רוח יזמית ויצר סקרני, היו החלוצים הראשונים בפיילוט שלנו יחד עם אוניברסיטת Insper בסאו פאולו ברזיל- לטוס לקצה השני של העולם וללמוד קורס מבוא ליזמות.

שלושת הסטודנטים הם בוגרי אוניברסיטת בן גוריון ו “מרכז יזמות 360” מטעם האוניברסיטה.

שיר לוי (בוגרת תואר ראשון בניהול עם התמחות במימון), סתו ברנר )סטודנט תואר ראשון בניהול עם התמחות ביזמות) ואמיר אבניאלי (סטודנט תואר שני במחלקה ללימודי המזרח התיכון).

לאחר שחזרו משבועיים מלאי חוויות, נפגשנו איתם כדי לשמוע מה יש להם לספר על ההרפתקה ומה היו הרשמים.

במה עוסק הקורס שהשתתפתם בו?

שיר, “הקורס, שהתקיים במשך 10 ימים, הוא למעשה ‘בוט-קאמפ’ ללימוד על מרכיבי אקוסיסטם יזמי ועל מגוון הכלים הרחב באקוסיסטם העומדים לרשות היזמים. הקורס הינו חלק מה-Global Academy שהתרחש לראשונה במרכז הלימודים Insper בסאו פאולו וכלל 4 קורסים שונים, שבהם השתתפו 120 סטודנטים וסטודנטיות מ-19 מדינות”.

איך התרשמת מסצנת היזמות בברזיל?

אמיר,”מאוד גולמית, יש תשתיות ובסיס ראשוני להתפתחות אבל זה לא בסדר גודל גדול מספיק ביחס לאוכלוסיה המקומית.”

לעומת זאת שיר מספרת כי להתרשמותה “סצנת היזמות של ברזיל מגוונת, ומציעה הזדמנויות רבות לסטרטאפים ויזמים מכל התחומים. במיוחד בסאו פאולו, יש מוקדי חדשנות ומרכזי יזמות שמשכו ומושכים משאב הון אנושי ייחודי.  ברחבי העיר יש נגישות רבה לחללי עבודה משותפים וחממות שמספקות משאבים וחונכות לסטרטאפים בשלבים מוקדמים, תוך קידום שיתוף פעולה ולימוד עמיתים. אחד הדברים שמשכו לי בעיקר את תשומת הלב הייתה הגישה שלהם ללימוד עמיתים והעצמת אפשרויות באמצעות שיתוף הידע.”

מוסיף סתו “התרשמתי מאוד לטובה. היא מאוד מפותחת בעיקר בשכונה בה היינו Villa Olipmiya

אילו דמויות מעניינות פגשתם שם?

שיר, באחת מהרצאות האורח שהיו לנו, זכינו להכיר את טיאגו אשטץ’, מייסד שותף של Z1  – בנק דיגיטלי לבני נוער החל מגיל 15. בשיחה הוא שיתף אותנו בתהליך החשיבה, בניית הצוות, גדילה, הצלחה ואתגרים שונים שהם חוו יחד ולחוד. הרעיון עצמו, מבריק. אבל מעבר לכך – הגישה של טיאגו והצוות היא ייחודית, כנה, פשוטה ומרעננת! חלק מהדברים שחשובים למיזם 1Z הוא עולם הקהילות שמאפיין את הדור הצעיר יותר. בפגישה אישית שקבענו, טיאגו שיתף את האסטרטגיות קהילה השונות ואפשר לי לנצל את הזדמנות המפגש איתו להתקדמות מקצועית. הצניעות והפשטות שמאפיינת את טיאגו גורמת לתקשורת איתו לזרום ובאופן כמעט טבעי השיחות איתו הופכות ללימוד דו צדדי, סקרנות לדעת עוד ושותפות לטווח ארוך.”

             

במה היזמות בברזיל דומה או שונה מהיזמות בישראל?

סתו, בישראל בשונה מברזיל יש תחושה שכל אחד יכול להיות יזם אם יש לו את הרוח והרצון, לעומת זאת ברזיל, התחושה הרווחת היא שרק עם חינוך אקדמי אתה יכול להצליח בתחום היזמות.”

מוסיף אמיר, “היזמות הברזילאית מאוד מכונסת בעצמה. הרבה אנשים לא יודעים אנגלית שזה פרט חשוב ביכולת שלהם לפרוץ לשוק בינלאומי. מצד שני, השוק הברזילאי כ”כ גדול מה שלא מונע או מפריע להם לעבוד וליזום.

הדומה בין ישראל לברזיל הוא מיזמים בתחומי הטכנולוגיה החקלאית (אגרו טק). גם בברזיל וגם בישראל עוסקים בחקלאות ובתעשיית המים ובנסיון לחדש ולשפר תחום זה.”

 

מה היתרונות בחוויה הזו?

סתו,השילוב של החוויה המהנה לצד הלמידה נתנה לי לראות את הדברים מנקודת מבט שונה ומעניינת.”

שיר, החוויה אפשרה לי יצירת קשרים בינלאומיים, הזדמנויות לפגישות עסקים, הכרות עם זוויות חשיבה שונות, ולמידת תרבויות שונות של המשתתפים בקורס. כל היתרונות האלה אפשרו לי לקחת את ההזדמנות של הקורס ולהסתכל על עולם היזמות בצורה חדשה ומאתגרת.”

               

 

מה היית עושה אחרת?

שלושת המשתתפים ציינו באופן גורף כי היו שמחים אם היו מקבלים אפיון מדויק יותר על מתווה הקורס ולמי הוא מתאים ומיועד. כל אחד מהמשתתפים מגיע מרקע ונסיון שונה בתחומי היזמות כך שהיו מעדיפים לבחור קורס המותאם לרמת הידע שלהם.

סתו ושיר הגיעו עם רקע בעולם היזמות בעיקר מלימודי התואר באוניברסיטת בן גוריון ולכן רוב הידע שהועבר באקדמיה בברזיל כחלק מהקורס לא היה חדש עבורם. לעומת זאת, אמיר רק בתחילת דרכו בכניסה לעולמות היזמות ולכן עבורו הידע והכלים שקיבל היו רלוונטים.

האם היית ממליץ לסטודנטים ישראלים לעשות את זה גם?

אמיר, הקורס הספציפי שאנחנו עשינו, קורס המבוא, מתאים בעיקר לאנשים עם נגיעה מועטה או ראשונית או בלי נגיעה בכלל בעולם היזמות. לסטודנטים המכירים ומנוסים בתחום הקורס הזה פחות יתאים ועדיף לבדוק את אחד הקורסים האחרים.”

שיר, בטח! סטודנטיות וסטודנטים שמתעניינים בעולם היזמות, רוצים לנסות את הצעדים הראשונים שלהם, לשפר את כישורי הנטוורקינג שלהם, חושבים על לחקור גישה בינלאומית או זוויות של תרבות אחרת – השתתפות בglobal academy  היא לחלוטין בשבילכם. זאת חוויה מדהימה עם סגל אקדמי מהמובילים שפגשתי הן בפן האישי והן בפן האקדמי. Insper הוא ממסד לימודי מוכר, שפותח דלתות רבות ועם משאבי לימוד מתקדמים מאוד. כל אחד ואחת יכול להגיע לחוויה הזו ולקבל יתרונות אחרים – אבל מה שבטוח, לא תישארו בידיים ריקות.”

המשתתפים סיכמו את החוויה כמהנה, מאתגרת, עוצמתית ובעיקר שונה ממה שהכירו עד היום. המפגש עם תרבות שונה ויזמים ממדינה אחרת, פתחה עבורם את האפשרות להיחשף לדעות וזוויות ראייה מגוונות על אודות סצנת ההייטק והסטארטאפים הבינלאומית.

           

Thank You

The details you provided have been submitted.

Coming Soon...

Hold Tight! something awesome is coming your way in the near future.